MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Od czego żółkną zęby? Dentysta wskazuje dwa najczęstsze błędy, które to powodują

OPRAC.: Redakcja
Wideo
od 16 lat
Pewnie wiesz, że zęby należy myć dwa razy dziennie, używać nici dentystycznej i czyścić język. Robisz to wszystko, a mimo to zauważasz, że twoje zęby są żółte? Prawdopodobnie popełniasz dwa proste błędy, które do tego prowadzą. Dentysta mówi, co wpływa na żółknięcie zębów. Sprawdź, czy popełniasz błędy, na które wskazuje ekspert.

Spis treści

Dlaczego mam żółte zęby mimo mycia? Dentysta wyjaśnia

Zęby żółkną przez nieprawidłowe szczotkowanie. Dr Hamid, dentysta z ponad 20-letnim stażem i szef Aesthetique Dental Care w Wielkiej Brytanii, wskazał na dwa najczęstsze błędy, które powodują żółknięcie zębów. Co możesz robić źle?

Zęby najczęściej żółkną z dwóch powodów:

  1. Szczotkowanie zębów bez wystarczającej ilości wody. Może to uniemożliwić działanie pasty do zębów.
  2. Zbyt szybkie szczotkowanie zębów po zjedzeniu lub wypiciu kwaśnego pokarmu. Takie postępowanie może powodować przebarwienia zębów.
Kobieta szczotkująca zęby
Zęby mogą stać się bardziej żółte przez proste błędy, których łatwo możesz uniknąć. gpointstudio/freepik

Dr Hamid zaleca, aby przed szczotkowaniem prawidłowo zwilżyć szczoteczkę do zębów. To właśnie nakładanie pasty bezpośrednio na zęby bez wystarczającej ilości wody jako środka nawilżającego jest główną przyczyną przebarwień zębów.

Szczotkowanie zębów zbyt szybko po zjedzeniu lub wypiciu kwaśnych pokarmów (jak np. pomidory czy sok pomarańczowy) to kolejny częsty czynnik, który przyczynia się do żółknięcia zębów.

– Szczotkowanie zębów w określony sposób, na przykład bez wody lub zaraz po spożyciu kwaśnych pokarmów, może w rzeczywistości sprawić, że z czasem zęby staną się mniej białe – powiedział dla Bristol Live dr Hamid.

Jak prawidłowo myć zęby? Tak unikniesz przebarwień

Czy wiesz, jak prawidłowo szczotkować zęby? Wydaje się, że to proste, jednak łatwo popełnić błąd. Dr Hamid wyjaśnił, na czym on polega.

– Szczotkowanie na sucho może początkowo wydawać się dobrym sposobem na pozbycie się przebarwień powierzchniowych, ale bez wody pasta do zębów nie rozprowadza się dobrze.

Jednak nie tylko szczotkowanie na sucho źle wpływa na twoje zęby. Po zjedzeniu kwaśnych pokarmów (cytrusów, pomidorów czy napojów gazowanych) twoje zęby mogą być zbyt słabe, a szczotkowanie, zamiast pomóc, może im wręcz zaszkodzić.

Kwaśne pokarmy mogą uszkadzać szkliwo, więc jeśli szczotkujesz zęby zaraz po ich zjedzeniu (a więc po osłabieniu szkliwa), kwas może być bardziej rozprowadzany po jamie ustnej. Szczotkowanie tuż po zjedzeniu kwaśnych produktów odsłania tę bardziej żółtą warstwę pod spodem i sprawia, że zęby również wyglądają na bardziej żółte.

– Zdecydowanie zalecamy wstrzymanie się ze szczotkowaniem zębów po spożyciu czegokolwiek kwaśnego, czy to owoców, napojów gazowanych, soków czy kwaśnych cukierków – powiedział dr Ezzard Rolle w komunikacie prasowym Uniwersytetu Columbia.

Czy powinno się myć zęby z wodą?

Kiedy myjesz zęby, to używasz wody, czy robisz to na sucho? Okazuje się, że dentyści nie są zgodni co do tego, czy lepiej robić to z wodą, czy bez. Dr Hamid rekomenduje porządne zwilżenie szczoteczki do zębów, inni dentyści – niekoniecznie.

Dr Michael Formenius uważa, że dodanie wody do szczoteczki do zębów zbytnio zmiękcza włosie, przez co staje się ono mniej skuteczne w walce z płytką nazębną, o czym napisał w internetowym Q&A. Z tego powodu dentysta zaleca swoim pacjentom szczotkowanie zębów na sucho.

Jednak dr Hamid twierdzi, że zmiękczenie włosia może być w rzeczywistości korzystne dla zdrowia zębów.

– Kiedy zwilżasz włosie, mięknie ono. Oznacza to, że podczas szczotkowania jest ono łagodniejsze dla dziąseł i zębów, pomagając uniknąć podrażnień lub uszkodzeń – powiedział dr Hamid.

Zwilżenie szczoteczki do zębów przed szczotkowaniem sprawia, że szczotkowanie jest bardziej komfortowe, jednak dla zdrowia zębów najbardziej kluczowe są częstotliwość i jakość mycia zębów. Aby mieć idealnie czyste zęby, dr Hamid zaleca myć zęby przez dwie minuty dwa razy dziennie, czyścić język raz dziennie i regularnie odwiedzać dentystę.

– Przestrzeganie tych kroków pomoże zapobiegać problemom stomatologicznym i utrzyma jamę ustną w doskonałym stanie – powiedział dentysta.

Pamiętaj, że żółknięcia zębów możesz uniknąć, jeżeli przed myciem nawilżysz szczoteczkę wodą i po zjedzeniu lub wypiciu czegoś kwaśnego odczekasz ok. 30 minut.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Od czego żółkną zęby? Dentysta wskazuje dwa najczęstsze błędy, które to powodują - Strona Zdrowia

Wróć na ustrzykidolne.naszemiasto.pl Nasze Miasto