Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezcenne mury obronne opactwa benedyktyńskiego w Jarosławiu prawie w całości uratowane! [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Tak wyglądają uratowane mury klasztoru benedyktynek w Jarosławiu, którym groziła katastrofa z powodu osuwającej się skarpy.
Tak wyglądają uratowane mury klasztoru benedyktynek w Jarosławiu, którym groziła katastrofa z powodu osuwającej się skarpy. UM Jarosław
Widoczny jest już postęp prac remontowych starych murów i innych obiektów zespołu klasztornego benedyktynek w Jarosławiu. Cennym murom zagrażała katastrofa budowlana w skutek osuwania się skarpy.

Ceglane mury wraz z basztami w dawnym opactwie benedyktyńskim w Jarosławiu wznoszone były równocześnie z kościołem i klasztorem w I poł. XVII w. W kolejnych stuleciach były wielokrotnie remontowane, modernizowane i częściowo przebudowywane.

- Stanowią one integralny element założenia, które jest jednym z najcenniejszych historycznych kompleksów o nieprzeciętnych wartościach zabytkowych i walorach przestrzenno -krajobrazowych nie tylko na terenie Jarosławia, ale także w skali ponadregionalnej. Całe założenie podlega ścisłej opiece konserwatorskiej – mówi o fenomenie zabytku podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków Beata Kot.

- Od kilkunastu lat przy fortyfikacjach, a także innych elementach założenia klasztornego prowadzone są systematyczne prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane, które ze względu na olbrzymi zakres i koszty muszą być dzielone na etapy – dodaje Beata Kot.

Prace prowadzi trzech podmiotów, będących właścicielami poszczególnych elementów założenia, tj. Ośrodek Formacji i Kultury Chrześcijańskiej im. Anny Jenke, klasztor sióstr benedyktynek i gmina miejska Jarosław. Do tej ostatniej należą mury oporowe, teren między nimi oraz część terenu przylegającego do murów od strony zewnętrznej.

Iga Kmiecik z Urzędu Miasta Jarosławia przedstawia, ile pracy wykonała gmina przy murach:

  • Gmina zaczęła roboty w roku 2016 na najbardziej zniszczonym, zagrażającym bezpieczeństwu ludzi i mienia fragmencie muru.
  • Przebudowę odcinka muru zagrażającego katastrofą wraz ze wzmocnieniem skarpy zakończono w roku 2019.
  • W latach 2016 - 2019 wykonano jeszcze dodatkowo wzmocnienie skarpy wraz z przemurowaniami, wymianą czapy żelbetowej i konserwacją przypory.
  • W roku 2020 wykonano remont i konserwację kolejnego niebezpiecznego fragmentu muru w kolejnych przęsłach.
  • Roboty ziemne prowadzone są pod nadzorem archeologicznym. Roboty związane z konserwacją zabytkowego wątku ceglanego prowadzone są pod nadzorem konserwatora dzieł sztuki specjalizującego się w konserwacji kamienia.
  • Do wykonania pozostaje remonty środkowej część muru, przylegającego do działek prywatnych i fragmentu zagospodarowanej części działki gminnej.

Roboty były realizowane z funduszy wojewódzkich, samorządu podkarapckiego i ministerialnych. Obecnie gmina Jarosław opracowuje dokumentację trasy spacerowej z punktami widokowymi. Trasa ma powstać przy murach klasztoru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maciej Wąsik zeznaje przed komisją śledczą. Doszło do awantury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezcenne mury obronne opactwa benedyktyńskiego w Jarosławiu prawie w całości uratowane! [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto