Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chłopak z Bieszczad wyszywał płaszcz koronacyjny królowej angielskiej. Edukuje się artystycznie w królewskiej szkole w Londynie

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
arch. PAP/EPA
Pochodzący z Bieszczad 19-latek dołożył kilka swoich ściegów do płaszcza królewskiego, który na swoich ramionach nosiła podczas koronacji królowa Zjednoczonego Królestwa. Uczęszcza do Royal School of Needlework w Londynie, która specjalizuje się w haftach.

Jego rodzina wyjechała do Wielkiej Brytanii, gdy miał 8 lat. Nasz krajan urodził się w Ustrzykach Dolnych, ale rodzina pochodzi z Olszanicy. Edukował się w Londynie w katolickiej szkole, a potem uczył się w prestiżowym Chelsea College of Arts.

– Bardzo ciężko było się tam dostać, ale syn tego dokonał. Był jedynym z Polaków uczących się w tej szkole – mówi z dumą ojciec artysty.

Patronat nad szkołą sprawuje rodzina królewska

Nasz rodak specjalizuje się w projektowaniu ubrań, ale jego pasją od dzieciństwa są hafty.

– Nie wiem, skąd mu się to wzięło, ale zawsze dużo wyszywał – dodaje ojciec.

Dlatego postanowił kontynuować artystyczną naukę w Royal School of Needlework, która jest szkołą haftu ręcznego. Została założona jeszcze w XIX wieku. Patronat nad szkołą sprawuje rodzina królewska. Szkoła mieści się od lat 80. w pałacu Hampton Court, który jest własnością brytyjskich monarchów.

Tak jak do poprzedniej placówki edukacyjnej, do której uczęszczał, niezmiernie ciężko było się do niej dostać. Musiał przejść kolejne etapy kwalifikacji, ale udało się. Jest jednym z nielicznych studentów tej szkoły.

Prace nad królewskim płaszczem trzymano w dużej tajemnicy. Artyści, którzy trudnili się tym zadaniem nie mogli udzielać mediom informacji. Tylko szkoła mogła przedstawiać oficjalne informacje.

Przez lata RSN tworzyła uroczyste szaty i tkaniny ozdobne, które były wykorzystywane podczas koronacji brytyjskich władców. Koronacja Karola III była piątą, do której szkoła przygotowywała regalia królewskie. Jest to m.in. płaszcz dla Karola III i jego małżonki.

Nowy płaszcz dla królowej Camilli

Karol III wystąpił w szacie królewskiej, która była pierwotnie noszona przez króla Jerzego VI podczas koronacji w 1937 r. Wykonana jest z karmazynowego aksamitu. W ramach przygotowań do koronacji aksamit został zakonserwowany przez szkołę, wraz z podszewką i złotą koronką.

Natomiast w nowej szacie wystąpiła królewska małżonka Camilla. Płaszcz został zaprojektowany i ręcznie wyhaftowany przez artystów ze szkoły.

Szata wykonana jest z fioletowego aksamitu, wybranego tak, aby pasowała do szaty królewskiej Karola III. Hafty na płaszczu nawiązują do natury i środowiska oraz zawierają emblematy narodowe Wielkiej Brytanii. Na szacie pojawiły się po raz pierwszy owady, w tym pszczoły i chrząszcze, oraz wiele roślin, wybranych ze względu na osobiste skojarzenia. Należą do nich m.in. konwalie, która znalazły się w bukiecie ślubnym królowej.

Oczywiście haft został wykonany przez doświadczonych artystów, ale swój udział w tym pięknym dziele ma również nasz rodak, który wykonał niewielkie elementy roślinne.

Szata została założona przez królową Camillę podczas wyjazdu z Opactwa Westminsterskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chłopak z Bieszczad wyszywał płaszcz koronacyjny królowej angielskiej. Edukuje się artystycznie w królewskiej szkole w Londynie - Nowiny

Wróć na ustrzykidolne.naszemiasto.pl Nasze Miasto