Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wójt Soliny: można powiedzieć, że do tej pory chodziliśmy na niedźwiedzie z gołymi rękami. Teraz to się zmieni, są pieniądze

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
fot. Wojciech Zatwarnicki
Kwota 124 tys. zł została przeznaczona przez WFOŚIGW w Rzeszowie na rozpoznanie i ochronę najcenniejszych drapieżników wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt występujących w województwie podkarpackim.

8 maja w Rzeszowie została podpisana umowa między WFOŚiGW w Rzeszowie a gminą Solina dotycząca realizacji zadania, które jest finansowane przez fundusz. Dzięki temu na terenie gminy Solina oraz gmin ościennych realizowane będą działania polegające na odłowieniu i odstraszaniu problemowych zwierząt chronionych, wchodzących na tereny zabudowane i zamieszkałe przez ludzi.

Płoszenie i odstraszanie tak, redukcja nie

To działanie jest zgodne z opinią Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie z dnia 25 kwietnia br., który stoi na stanowisku, że aby ochronić zarówno gatunki dzikich zwierząt, jak i zminimalizować ich konflikt z mieszkańcami bieszczadzkich gmin, konieczne jest podejmowanie działań mających na celu odstraszanie, odławianie i relokację wilków i niedźwiedzi, które podchodzą zbyt blisko ludzkich siedzib. Niezbędny jest też zakup sprzętu do wykonania tych czynności oraz monitorowania problematycznych osobników.

– Pozwoli to na uniknięcie strat materialnych powodowanych przez te gatunki, co przełoży się na zwiększenie ich społecznej akceptacji oraz doprowadzi do zmniejszenia kosztów ponoszonych przez Skarb Państwa z tytułu rekompensat za wyrządzone szkody – podkreśla się w komunikacie WFOŚiGW.

Pierwszy kompletny sprzęt do płoszenia, odstraszania i monitorowania

Dzięki wsparciu finansowemu planowany jest zakup potrzebnych urządzeń i wyposażenia. Jest to bardzo ważne, gdyż obecnie na terenie powiatów bieszczadzkiego, leskiego i sanockiego żadna z instytucji zajmujących się ochroną przyrody nie posiada kompletnego sprzętu do płoszenia, odstraszania, odłowienia i monitorowania problematycznych drapieżników.

W planach jest zakup specjalistycznego sprzętu, min. nasadki termowizyjnej z dalmierzem potrzebnej do precyzyjnego określenia odległości w dzień i w nocy, niezbędnej do właściwego ustalenia ciśnienia podczas zdalnej aplikacji środka usypiającego, noktowizora cyfrowego do nocnych obserwacji podczas odławiania i płoszenia, 9 sztuk fotopułapek ze zdolnością wysyłania MMS z kartami SD, odbiornika radiowego odbierającego sygnały z nadajnika obroży umieszczonej na zwierzęciu, anteny kierunkowej, która jest częścią składową tego zestawu, 3 sztuk broni krótkiej alarmowo-hukowej z nasadką do wystrzeliwania rac świetlnych i petard, 5 sztuk obroży telemetrycznych dla niedźwiedzi, czytnika chipów, który umożliwi szybką identyfikację zwierzęcia w razie kolejnego odłowu, monitora do kontrolowania czynności życiowych zwierzęcia podczas usypiania oraz 2 sztuk markerów paintballowych z zestawem kulek twardych i gazowych do płoszenia wilków i młodych niedźwiedzi.

Grupa interwencyjna będzie ze sprzętu korzystać nieodpłatnie

Sprzęt będzie znajdował się na stanie gminy Solina, ale zostanie użyczony nieodpłatnie grupie interwencyjnej powołanej do płoszenia i odstraszania problematycznych zwierząt. Będzie ona operować w gminach, gdzie występują problemy z drapieżnikami, ale za te czynności będą z własnej kasy płacić samorządy.

– Można powiedzieć, że do tej pory chodziliśmy na niedźwiedzie z gołymi rękami – podkreśla Adam Piątkowski, wójt gminy Solina. – Teraz będzie możliwe odstraszanie, odławianie i monitorowanie zwierząt, co zwiększy bezpieczeństwo ludzi, bo to ono jest dla nas najważniejsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustrzykidolne.naszemiasto.pl Nasze Miasto